bill mollison, permakültüre giriş

6 Mayıs 2012 Dünya Permakültür Günü, biliyorsunuzdur tahminen. Bu linkten birçok kaynak, fotoğraf, etkinlikler hakkında bilgi sahibi olabirsiniz. Aslında üniversitede böyle bir günü kutlamak için teklif sunup, bir program geliştirmeliyim diye düşünüyorum fakat bu yoğunlukta derse girerken pek mümkün görünmüyor, bir yandan ev, bir yandan sera, bahçe hazırlıkları, bir yanda oğlum… Permakültür’ü gençlere anlatmak için de çok güzel bir fırsat aslında.

Önce kendimden başlayayım dedim ben de, Bill Mollison okumaya başladım, Masanobu Fukuoka’nın diğer kitaplarına da başladım. Sırada çok var hala. Henry D. Thoreau ile başlayıp nerelerden çıkacağım bakalım. Sineksekiz yayınevi’nin yayını bu kitap, ve henüz yeni çevrildi Türkçe’ye.

“Permakültür, doğal ekosistemlerin çeşitliliğine, istikrarına ve esnekliğine sahip olan tarımsal olarak üretken ekosistemlerin bilinçli tasarımı ve bakımlarının sağlanmasıdır. Üzerinde yaşayan insanlar ile arazinin, insanların gıda, enerji, barınak ve diğer maddi ve manevi ihtiyaçlarını sürdürülebilir bir şekilde sağlayan ahenkli bütünleşmeleridir. Permakültür olmaksızın istikrarlı bir sosyal düzen mümkün değildir.”

devam edecek…

Reklamlar

About ayshetuba

basit ve küçük şeylerin efendisi...ingilizce öğretmeni, anne, sadelikten yana...döker saçar, biraz üretir, çokça okur, imrenir...

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

Enter your email address to follow this blog and receive notifications of new posts by email.

Diğer 8 takipçiye katılın

Enter your email address to follow this blog and receive notifications of new posts by email.

Diğer 8 takipçiye katılın

%d blogcu bunu beğendi: